Po listopadowym tąpnięciu pora na uspokojenie nerwów na rynku. Bitcoin znajduje wsparcie na poziomie 3100$ i zaczyna być coraz stabilniejszym walorem. Przez długi czas obserwowaliśmy zmagania kursu powyżej 6 tysięcy, ale słabnące momentum sprawiło, że wybite zostało najważniejsze wsparcie, a cena zanurkowała w drastycznym tempie.

Porównując obecny rynek niedźwiedzia do poprzedniego z roku 2014 widać kilka zależności, które mogą mieć znaczenie jeśli chodzi o najbliższe lata. To na co przede wszystkim chciałbym zwrócić uwagę to wybicie tygodniowej MA 100, która długo trzymała w ryzach omawianą kryptowalutę. Poprzednio rynek wykonał 54% ruch spadkowy poniżej średniej wybijając tym samym ostatni dołek w całym trendzie spadkowym.

Tym razem kurs zatrzymał się po 44% ruchu, rodzi się więc pytanie: Czy można mówić o wybiciu ostatniego dołka ? Z pewnością nie da się zaprzeczyć, iż ceny na rynku stały się atrakcyjne dla inwestorów. Spora część altcoinów zaliczyła spadki rzędu 92-96% od swoich all time high.

Myślę, że Bitcoin zacznie konsolidować podobnie jak w 2014 roku, co prawda możemy jeszcze zobaczyć BTC na poziomie 2-2,5 tysięcy, ale czy tak naprawdę warto czekać na kolejny spadek, który notabene może wcale nie nadejść ? Planując zakup Bitcoina na 2-3 lata, nie ma to kompletnie żadnego znaczenia…